בחירה נכונה של יועץ עסקי

בחירה של בעל עסק לפנות לתהליך של ייעוץ עסקי היא לא בחירה קלה או החלטה פשוטה אך מדובר בפעולה חכמה ואחראית מאד. ייתכן ומתקבלת תחושה שהעסק לא מתפתח כראוי או כצפוי, שיש נושאים שלא ממוצים עד הסוף או שההתנהלות הכללית לא נכונה. כך או כך – פנייה אל אנשי מקצוע מעולם הייעוץ העסקי היא הדבר הנכון ביותר לעשות. לטמון את הראש בחול עלול להביא לכדי תוצאות הרסניות שיגררו אפילו את כישלונו המוחלט של העסק. אז איך יהיה הכי נכון לבחור את היועץ העסקי?

ראשית חשוב מאד לדעת שיש סוגים שונים של התמחויות או ליוויים בעולם הייעוץ העסקי. לא כל יועץ עסקי ייתן את אותם השירותים. כך למשל יהיו יועצים עסקיים שיעמדו לרשותם של עסקים גדולים או חברות בלבד ולעומתם יהיו יועצים שיציעו את השירותים שלהם רק לבעלי עסקים קטנים או בינוניים. יש יועץ שמתמחה בהקמה של עסק ממש מאפס ובחינת מעמיקה של כדאיות הקמת העסק ויש יועצים שמתמחים דווקא בהבראת עסק שיש בו תחושה שהצמיחה בו שלילית או שהוא מפסיק כסף.

בחירה נכונה של היועץ העסקי

איך בוחרים את היועץ הנכון והמתאים ביותר? חשוב מאד לדעת שתהליך של ייעוץ עסקי אינו תהליך קצר ברוב המקרים, מכאן שתתקיימנה עם היועץ כמה וכמה פגישות. מה צריך להבין מכך? שהתקשורת הטובה והכימיה עם היועץ הן שתי תכונות מהותיות שצריך לתת עליהן את הדעת כבר מההתחלה. מעבר להיותו של היועץ מקצועי, מומלץ ומומחה אמיתי בתחומו – עליו להיות נעים הליכות, סבלני ואכפתי כלפי הזולת. זו הסיבה שלא מספיק לשוחח בטלפון אלא יש חשיבות גבוהה מאד לפגישה פנים אל פנים עם היועץ לפני שמקבלים את ההחלטה לצאת לדרך משותפת.

חשוב לבחון האם ליועץ המיועד יש ניסיון בליווי באותם הנושאים שבהם הוא דרוש כעת, האם הוא מכיר את תחום העיסוק ומה אומרות ההמלצות לגביו. כדאי לשאול אותו אודות שיטת העבודה שלו, עד כמה הוא מעורב בתהליך באופן פעיל או שמא הוא מלמד את בעל העסק מה לעשות ומותיר בידיו משימות לביצוע. כדאי לברר מה אורכו הממוצע של תהליך ומה הוא חושב אודות התהליך שנבחן עם בעל העסק שיושב מולו. לאחר שמבררים את על הפרטים האלה – קל יותר לקבל את ההחלטה בנוגע לבחירה ביועץ זה או אחר.

בחירה ביועץ המתאים והנכון ביותר יכולה להפוך את התהליך למלא שאפנות, פוטנציאל ואמביציה. בנוסף לכך – היועץ שייבחר לאחר שקלול הסיבות הנכונות יכול לחולל מהפך אמיתי בעסק ולסייע גם להשיג את המטרות שלשמן התחיל התהליך מלכתחילה וגם למצוא נקודות נוספות שבהן כדאי לחזק את העסק, העובדים או המוצרים והשירותים שהעסק מציע ללקוחות. תהליך מצוין שבזכותו העסק יזנק קדימה!