עסק קטן בתחילת הדרך – חשוב לדעת וליישם

רעיון עסקי מוצלח ופוטנציאל גבוה אינם מבטיחים את הצלחתו של עסק בהקמה. שירותים מקצועיים הכוללים ליווי עסקי, אימון, שירותי ביקורת ומשפטיות חיוניים גם הם להצלחה וחשוב להכירם...

עסק קטן בתחילת הדרך- מה צריך לדעת וליישם

רעיון עסקי מוצלח ופוטנציאל גבוה אינם מבטיחים את הצלחתו של עסק בהקמה. נחישות, מוטיבציה להצלחה וברק בעיניים, ביחד עם מוסר עבודה גבוה ויוזמה, גם הם אינם מספקים על מנת להפוך את הרעיון לעסק מוחשי ורווחי. לצורך הקמת עסק עצמאי יש צורך להצטייד גם בארגז כלים מקצועי ועדכני שיסייע בשלב ההתנעה ולאורח כל חיי העסק לצורך מינופו והתרחבותו. ארגז הכלים כולל ייעוץ מקצועי בתחום העסקי, הפיננסי והשיווקי, התעדכנות במידע ומגמות בשוק כולל הכשרה מקצועית רלוונטית המקנה כלים עדכניים וסיוע בשירותי ערך מוסף לצורכי תפקוד העסק.
ניתן למנות שלושה דגשים שבעל עסק בהקמה צריך לקחת בחשבון:

ייעוץ מקצועי בשלב ההקמה

במסגרת המומחים המקצועיים שכדאי להתייעץ איתם בשלב הקמת העסק, נכללים היועצים העסקיים המתמחים במתן שירותי ייעוץ לעסקים קטנים ובינוניים ומלווים את בעלי העסקים לאורך כל חיי העסק. לצידם של מומחים אלו, קיימת מודעות עולה לחשיבותו של ליווי צמוד של מאמן עסקי בשלב ההקמה.
קיימת הבחנה בין פעילותם המקצועית של יועץ ומאמן, כאשר הקונספט המנחה את פעילותם שונה. בעוד שיועץ מכוון את בעלי העסק בגיבוש הרעיון העסקי והכרת המתחרים, מייעץ לגבי הכדאיות הפיננסית לאחר בחינת המגמות בשוק ומספק מידע לגבי נהלים בירוקראטיים, הקונספט המנחה את פעילותו של המאמן היא שונה.
תהליך האימון מבוסס על ההנחה שבעל העסק הינו בעל המידע הנדרש לצורך הקמת העסק ותהליך האימון, הכולל מפגשים אחד על אחד, מתמקד בפיתוח יכולותיו האישיות ומימוש הפוטנציאל, במיוחד במצב בו אין כיוון ממשי או ידיעה ברורה היכן להתחיל.
לאור השוני בסגנונות הליווי המקצועי, יש לקחת בחשבון כי יועץ עסקי הינו רלוונטי וחשוב לאורך כל חיי העסק, בעוד שלמאמן עסקי חשיבות בעיקר בשלב התנעת העסק לתקופה מוגדרת מראש.
בכל מקרה, בעת בחירת איש המקצוע כדאי להתמקד באלו הרלוונטיים מבחינת האזור הגיאוגרפי וכאלו שניתנו המלצות לגביהם מלקוחות עסקיים אחרים. במקרה ומדובר במאמן עסקי, לאור התרבות בעלי המקצוע המציעים שירותיהם בשוק, כדאי לוודא היכן נרכשה השכלתם ומה ניסיונם המעשי.

שירותים פיננסיים לראש שקט

לכל עסק בכל תחום או ענף יידרשו כבר מראשיתו שירותי ראיית חשבון מקצועיים הכוללים הכוונה לגבי ההתאגדות המותאמת לעסק, ייעוץ בענייני המיסוי והסבר לגבי פתיחת תיקים מול הרשויות וניהול הספרים. גם כשמדובר בעסק קטן, כדאי לשקול בחיוב להיעזר בשירותים מקצועיים ולא לבצע את המלאכה באופן עצמאי וחובבני. כך תוכלו להיות רגועים ולדעת שאתם בידיים מקצועיות וטובות.
תוכלו לבחור לשכור את שירותיו של רו"ח עצמאי לצד משרד ראיית חשבון המתמחה בשירות לעסקים ומציע מכלול שירותים פיננסיים תחת קורת גג אחת. בכל מקרה שתבחרו, כדאי לבקש מאנשי מקצוע ממליצים. במהלך פגישת ההיכרות תוכלו לעמוד על הכימיה ביניכם שגם היא לא פחות חשובה. כמו כן, תאמו ציפיות בהתאם להתנהלות השוטפת מול הרו"ח, כאשר כל הפעילות חייבת להיות בשקיפות מלאה מולכם כך שלאורך כל הדרך תהיו עם יד על הדופק ומעודכנים לגבי הפעולות המתבצעות בתיק שלכם.

ארגז כלים לעסקים בהקמה

ישנם גופים מוכרים המציעים מגוון שירותים עסקיים ליזמים ובעלי עסקים בתחילת דרכם. למשל "מעוף", המסייע בהפיכת רעיון עסקי לעסק תוך מתן שירותי תכנון וייעוץ עסקי לעסקים בכל הענפים. גוף זה, הכולל סניפים בכל רחבי הארץ, מסייע במציאת מקורות מימון לעסק, קורסים והדרכות מקצועיות ומספק מענה מקצועי משלב ההקמה ועד לניהול השוטף.
לצד פעילויות אלו ניתן ליהנות משירותי לשכת המסחר המציעה לחבריה בעלי העסקים הקטנים ובינוניים מבחר שירותיים עסקיים מקצועיים. מבין שירותים אלו, ניתן ליהנות מייעוץ משפטי בתחום דיני עבודה, צרכנות, סחר חוץ ומסחרי ושירותים בינלאומיים הכוללים הצעות להזדמנויות עסקיות מהעולם ומכרזים, מידע ורישום לתערוכות ויעוץ מקצועי בנושאי מכס יבוא ותקינה. כמו כן, ניתן לקחת חלק במפגשי נטוורקינג הפותחים דלת לשיתופי פעולה עם בעלי עסקים אחרים והכשרות מקצועיות כמו סמינרים, ימי עיון וקורסים מקצועיים כמו למשל קורסי אנגלית עסקית, סחר בינלאומי ואחרים.

 

"כמעט הצלחתי" – המדריך שיעניק לך תובנות להסרת ה"כמעט" ולהצלחת העסק שלך!

אני רוצה לקבל את המתנה